Az otthonunk felújítása gyakran egy komplex energetikai felújítás is.
Ha a lakás, családi ház felújítás esedékes, célszerű gondolnunk a hőszigetelésre és a fűtéskorszerűsítésre is. Az alacsony rezsiköltség nemcsak a komfortérzetünket növeli, és a pénztárcánkat kíméli, de az ingatlanunk forgalmi értéke is jelentősen megnő. A nyílászárók cseréjéről, az utólagos hőszigetelésről már sok szó esett a különböző szakportálokon. Foglalkozzunk most inkább a kazáncsere, a fűtéskorszerűsítés lehetőségeiről.
Az energiahatékony fűtési rendszert alapvetően két dolog biztosítja. Egy alacsony fogyasztású, többnyire kondenzációs gázkazán, és egy jól megépített, korszerűen szabályozható fűtési rendszer. Ha van egy kis szerencsénk, még pályázhatunk is valamilyen aktuális állami támogatásra is.
Kazáncsere
A kazáncserét kezdjük egy kémény felülvizsgálattal, amelyből kiderül milyen kémény átalakításra lesz szükség. A kéménybélelés, a kazánválasztás terén ne kössünk kompromisszumokat, mert ez az alapja a hatékony fűtésnek.
A következő lépés a gázterv elkészítése és engedélyeztetése. Az EU-s energiahatékonyságot növelő rendelkezések szerint 2015. szeptember 26. után már csak kondenzációs kazán üzembe helyezésére kaphatunk engedélyt.
Végül következhet a gázszerelés, a kazán helyének kialakítása, a gáz Meo, és a garanciális üzembe helyezés.
Fűtésszerelés
Az otthonunk fűtési rendszerének kiépítésekor a korszerű fűtésszabályozás nem lehet kérdés. Ez azt jelenti, hogy a kiemelt helyiségek (szobák, nappali, konyha, étkező, fürdőszoba) külön szabályozhatóak, programozhatóak legyenek.
Tévhit az, hogy a termofejes radiátorszelepek egy csapásra megoldják ezt az igényt. Ez a technológia nem az új fűtési rendszer szabályzására készült, hanem a meglévő, vagy rosszul megépített rendszerek olcsó komfortosabbá tételére.
Másik tévhit, hogy a gázkazán beépített szivattyúja elég a több körös fűtési rendszer ellátására. Ha kispóroljuk a vezérelt fűtéselosztót, a szivattyúkat, a puffer tartályt, feleslegesen költöttünk korszerű kazánra.