A lakásfelújítás alkalmával a nyílászárók állapota, azok javítása az egyik fő kérdés.
Különösen a régi polgári lakások esetében vagyunk gondba. Ha lecseréljük ezeket a csodálatos ajtókat, ablakokat a modern nyílászárókra, olyan veszteség éri otthonunkat, ami többé nem pótolható.
Az is igaz, hogy ezek a régi nyílászárók többnyire nagyon rossz állapotban vannak. A lakásfelújítás kivitelezők ritkán vannak erre problémára felkészülve, így a cserét fogják javasolni.
Akkor mit tegyünk az ajtóinkkal, ablakainkkal?
Megkérdeztük azon kevés asztalos mesterek egyikét, aki még foglalkozik a régi ajtók, ablakok javításával. Homok Ferenc asztalos mester (www.ablak-ajtodoktor.hu) elmondta, hogy ezek a régi nyílászárók valóban nagyon rossz állapotban vannak, azonban az esetek többségében javíthatóak. Az ablak és ajtó javítását, az asztalosmunkákat célszerű még a faljavítások előtt elvégezni.
Az asztalosmunkák keretében illesztésre, megerősítésre kerülnek a nyílók, kicseréljük a zárszerkezeteket. Cseréljük, pótoljuk azokat a részeket, amelyek nagyon elkorhadtak. A javítás után majd a festőké lesz a főszerep. A nyílászárók gitteléséhez, festéséhez tiszta, pormentes környezet szükséges. A festők eltávolítják a régi festékrétegeket, a felülethibákat kijavítják, alapozzák és újramázolják azokat.
Talán kevesen gondolnak rá, hogy nem feltétlenül kell a régi kilincseket, cilindereket kidobni. Ezeket a gyönyörű réz kilincseket fel lehet újítani, ha nem töröttek, sérültek. A mázolás után felszerelve ezeket, a látvány magáért beszél.
A felújítás után a nyílászárók nem lesznek ugyan újak, de még jó néhány évig esztétikusan fogják betölteni a szerepüket.